NÄITUS

NG Tartu esitleb oma galerii uut asukohta,
Noor-Eesti Loomekeskuses NELK, Kastani 36 (endine trükikoda),
avaneb peale lühikest pausi laupäeval, 10. juulil kell 20.00 taas galerii, FERRODRUM.

Sündmus saab alguse Tartu Kunstimajas, kus kell 17.00 avab oma näitused võimsate aktsioonidega Anonymous Boh. Korraga toimub multiavamine kõigis kolmes Kunstimaja galeriis. Kella kaheksaks liigutakse edasi Loomekeskusesse NELK, Kastani 36. Kus läheb uhke muusika ja muu sinnajuurdekuuluvaga lahti FERRODRUM.


Avanäituseks on vaadata hitte galerii kollektsioonist. Edaspidi hakkame korraldama nii tuntud teatud kunstisündmusi, kui võimaldama ka ootamatuid aktsioone ja näitusi. Endiselt ei tee NG oma galeriitegevuses ka mingeid rangeid aasta- ja generaalplaane, züriisid ega konursse. Kunstnikud on pigem oodatud päevakajaliste ja kohemaid realiseerimist nõudvate ideedega.
Kõigest lähemalt juba avamismelus!
Peeter Allik
56953525

NG Tartu Raudtünn esitleb,
Galeriis FERRODRUM Pika ja Pärna tänava nurgal, sissepääs Pikalt tänavalt,

  1. mail kell 19.00

Lõpp.

Tegu on galerii lõpunäituse peoga, kus astuvad üles Peterburi artistid. Kõrval on viimaseid päevi avatud Iffi näitus End of Times.
Eesruumis Irina Dudina uued Poliitilised Vaibad. Irina Dudina on Eesti kunstihuvilistele juba tuttav mulluste personaalnäitustega FERRODRUMis ja Tallinnas Kultuuritehases Polümeer. Tegu on jõulistes toonides lõbusate vaipadega, mis kommenteerivad tänapäeva vene elu ja muid maailmas aktuaalseid probleeme. Irina on Peterburis tuntud kirjanik ja boheemlaskonna emafiguur (Koroleva Bogemii) tema raamat on ilmunud ka saksa keeles.


Veel esinevad:
Juri Kasjanik, eriliselt vinge helilooja ja luuletaja, üks kultuurikeskuse Pushkinskaja 10 rajajatest.
Oma luuletusi muusika saatel esitavad noored taidurid Vasili Raskov ja Mitja Iskanderson- mõlemad on sellel sajandil stseenele tulnud tegijad, kes on mõjutatud väga erinevatest laadidest ning tunnevad end vabalt nii erinevates rahvakultuurides, kui klassikas.

Tervitades,
Peeter Allik

NG Tartu Raudtünn esitleb,
Galeriis FERRODRUM,
vanas Pärmivabrikus, Pika ja Pärna tänava nurgal, sissepääsuga Pikalt tänavalt,

"In the end of days" 
on minu (Ifi) esimene näitus, kus on eksponeeritud 26 õlimaali, mis on valminud viimase 16 aasta jooksul. Minu pilte on iseloomustatud sõnadega plakatlik, sümbolistlik, graafiline, groteskne jne - eks kõik need väljendused on õiged, kuid täpsemad määratlused selginevad vaataja dialoogis pildiga. Kõik kirjeldused on taandatavad kriteeriumile meeldib/ei meeldi, millest palun ka vaatajal lähtuda. Kunsti surm on see, kui ta jätab vaataja ükskõikseks ning oma debüütnäitusega soovingi teada saada, kas mu kunst ning selle vaatajad on elusad või surnud?


Avamine reedel 7. mail kell 19.00
Jääb avatuks esmaspäevast reedeni 18.00-21.00

 

NG Tartu Raudtünn esitleb,
Tartu Kunstimaja suures saalis ja Pärmivabrikus galeriis FERRODRUM
Avamine 18.III kell 17.oo Kunstimajas ja  18.oo Ferrodrumis

IN Graafika Tartus


Social Art Machine- täiesti asotsiaalse kunsti näitus.
Näitus koosneb neljast täiesti erinevast ekspositsioonist, millest igaüks esitab oma versiooni asotsiaalsest kunstist- nn. siseemigratsioon, teadlik vastandumine, kõige eitus nihilistliku iroonia läbi, sihiteadlik iluihalus ja lillenuusutamine, eemaldumine kosmoseavarustesse jne.


Le Dernier Cri Tartu Kunstimajas.


Prantsusmaal tegutsev ja Marseille´s peakorterit pidav Le Dernier Cri kamikazegrupp ühendab võrgustikuna ülemaailmset kunstnikegängi, mis on spektrum särisevaid talente kontinentideüleselt. On elav kunst ja surnud kunst. Pealuud, veristamine, meditsiiniline õudus ja vägivald on õudusttekitavalt  esileküündivad prantsuse kunstivabriku Le Dernier Cri produktsioonis. Pole küsimustki, et ELU – raevukas, metsik vibreeriv kaootiline elu – pulseerib läbi igast prindikorrast, mis nad trükipressi alt läbi tõmbavad. Raamatud, koomiksid, momograafiad, print-medium kunstiobjektid  ja lipulaevana ajakiri Hopital Brut. Staatilisele kunstile lisanduvad nende videoteosed ja animatsioonifilmid - Metsik audiovisuaalne turmtuli meeltmurdvas okulaarses palistuses.  


KUNSTNIKUD: Ichiba Daisuke  (Japan), Moolinex, Leo , Pakito Bolino, Julien Rictus, Fredox , Laetitia, Les Frères Guedins (France), Valium (Canada), Matt Brinkmann, Leif Goldberg (America), Mischa Good (Swizerland), Olaf  (Madrid/Spain), Marco (Coronna/Italie), Andy Bolus (England), Marcel Ruijters (Holland), Miruki Tsuko (Belgium), Stumead (Germany) 


Chika Ito Jaapanist, graafiline installatsioon Tartu Kunstimajas.

Chika Ito näitab meile just sellist kunsti, mida jaapani puhul ette kujutame. Õrnad hurmavad visioonid, mis on trükitud tuhandetele paberilehtedele tuhandetes eri variatsioonides. Tõeline maiuspala igavese ja tabamatu ilu ihalejaile. Täpipealt see, mis jääb kättesaamatuks euroopa maskuliinsetele lihasööjatest sotsiokulturnikele…

Albert Gulk Tartu kunstimajas.
Eest Vabariigi täieliseks esindajaks sellel näitusel on tuntud Tartu kunsti- ja elumees, sadade punkarite ja kalkarite elav eeskuju ja kroonimata kuningas Albert Gulk. Gulk ei üllata ega shokeeri. Veri, okse ja ekskremendid ei oota meie liedertafellikult nunnusid kunstiaustajaid vaid endiselt tavalised pliiatsijoonistused harilikul paberil. Hüvasti hall sootsium- edasi kosmosesse, vallutama Gulki fantaasiamaailmu.

Näituse avamine on 18. märtsil kell 17.oo Tartu Kunstimajas, Vanemuise 26 ja
 18.oo Pärmivabrikus Pika ja Pärna tänava nurgal galeriis FERRODRUM (sissepääs Pikalt tänavalt

Näitus jääb avatuks 18.III-11.IV
Tartu Kunstimaja suures saalis K-E 12-18
Galeriis Ferrodrum K-L 17-19
www.hot.ee/ferrodrum
www.kunstimaja.ee

   

IN Graafika Tartus
Social Art Machine - täiesti asotsiaalse kunsti näitus

Redas Dirzys

Redas Dirzys on juba pikemat aega ametlikule Leedu riigi kunstipoliitikale vastanduv kunstnik, Kes tegutseb väga aktiivselt ka rahvusvahelistes alternatiivsetes kunstivõrgustikes ühiskondliku aktivismi, kontseptuaalse kunsti ja erinevate trükigraafika ning provokatiiv-pseudoteadusliku dokumentalismi vormidega. Viimane tuntud Dirzyse korraldatud aktsioon oli Art Strike biennaal, mis oli suunatud Euroopa Kultuuripealinn Vilnjus paraadliku tilulilukultuuri vastu.

Redas Dirzys

_______________________________________________________

Reiu Tüür
Kuninglik suguvõsa

Lõpuks ometi on ka Tartlastele osaks saanud erakordne au näha tõeliselt kuninglikku näitust tõeliselt kuninglikes ruumides majesteetlikult uhkes Tartu Kultuuritehases. Sellist imeasja ei juhtu mitte igapäev, et kohale tuuakse terve Briti kroonitud vahmiil.

Reiu Tüür

_______________________________________________________

PÖÖRANE HIRV
Minu sõjad

Tuntud luuletaja ja pungiheeros Pöörane Hirv (praegu küll pigem vagur hirv) paneb FERRODRUMis välja oma 25 viimase aasta jooksul tehtud skulptuurid, milliseid on massiliselt ja need on väga militaristlikud.

Pöörane Hirv. Minu sõjad

_______________________________________________________

2.- 13. sept

Mihkel Ilus
Harald Ilus

Alanile - lapsepõlvesõbrale. Poistenäitus. Autodest paljaste naisteni. Mitte ekspressiivne, aga jõuline vorm ja värv. Niinimetatud hea maitse vastand. Pigem labane. Enda kunstiväärtuste ümberhindamine, sest tooruses on mingi tahumatu ilu, mille leidmine vajab veendumust ja võibolla ka julgust. Raskepärased ehitusmaterjalid muudetud kontekstis. Mäng materjalidega, kus temaatika sisuline ühtsus on teisejärguline.

Helen Vinogradov
Sdelano v Gruzii

Fotod Sdelano v Gruzii ehk valik subjektiivseid kogemusi.

_______________________________________________________

OMA – VAHEL  ESIMENE

Avamine, kärts mürts põmm ja kohalolek on kohustuslik.


Tegu on Tartu Kunstikooli III kursuse esimese ühisnäitusega, milles teema, tehnika ja materjalid on vabalt valitud, seega võib näha puhast ja vaba eneseväljendust, milles puuduvad juhendaja Marina Aleksejeva näpunäited, kui ka koolis õppetöö käigus valminud töid.
Kui vaba ollakse kui ollakse vaba?

Oma-vahel esimene

_______________________________________________________

Maavara
Jussi Koitela, Jaana Laakkonen, Tanel Päll ja Mia Saharla

Maavara on nelja noore Tampere kunstniku ühisnäitus elamisest ja olemisest ühiskonnas. Seda kõike rahvuslike meedianägude, poliitilise iroonia ja pereliikmeks olemise kaudu. Vaatamiseks on välja pandud nii joonistusi, fotosid kui ka installatsioone.

Avamine 24.7 Teretulemast!

Maavara

_______________________________________________________

Eesti Popkunsti klassik ja vaieldamatu geenius

Tõnis Laanemaa

oma võimsate, meelaste ja unustamatute aktijoonistustega.

Tõnis Laanemaa

_______________________________________________________

1. juulil kell 19.00

Peterburi kunstnik ja kirjanik,
IRINA DUDINA
hüüdnimega „koroleva bogemõ“

POLIITILISED VAIBAD


Tuntud Peterburi kirjanik ja skandaalne luuletaja Irina Dudina hakkas koos sõbrannaga poliitilisi vaipu kaltsudest kokku õmblema juba aastal 1990. Praeguseks on tal neid tehtud juba kolmesaja ringis. Asjad on mõeldud eelkõige, kui illustratsioonid või visuaalsed täiendused autori kirjanduslikule loomingule.Rokivad täiega, kui soovite.

Aastal 2007 hävitati üksnes Irina luuletuse „Ballaad prükkaritest“ avaldamise tõttu ajakirja „Obvodnõi Taims“ 3000 värsket eksemplari.Liig mõru on see pill, mida tänapäeva kunstnik ühiskonnale närida annab.

Poliitiliste vaipade kohta saate lähemalt lugeda peagi FERRODRUMi kodulehelt. Praegu võin öelda, et nii ehedat vene kunsti värki (ilma jutumärkideta) pole meie riigis varem nähtud ja ei saa näha tõenäoliselt ka tulevikus.

Näidatakse ka Irina Dudina filmi „Kuidas prükkarid miilitsa ära sõid“

Irina Dudina 3 luulekgu ja kaks romaani on tõlgitud ka saksa keelde ja antud välja Viinis kirjastus „Borei“ poolt.

Näitus on avatud 1. juuli kuni 22. juuli kolmapäevast laupäevani kell 17.00 - 21.00

Irina Dudina

_______________________________________________________

Kuulsa läti kunstniku
Paulis Liepa näitus "VAIKELU"

Tuntud läti kunstniku graafikanäitus avatakse 11. juunil kell 19.oo galeriis FERRODRUM, Tartu Kultuuritehases.
Sissepääs pärmivabriku Pika tänava poolsest küljest, teine korrus.

Paulis Liepa

_______________________________________________________

SARJAST SADA AASTAT EESTI PUNKI

Rühm <EDU> 1988 aasta joonistuste näitus.

Kes mäletab veel maailma siteimat söögikohta, kus kokatädid loopisid üksteist rasvaste nõudepesulappidega!!! ~EGA OMETI SINA!! Ja kui see oledki sina, siis oled oodatud kaheksakümnendate legendaarse kunstirühmituse <EDU> avamisele juba täna 2. juunil kell 19.oo.

Võimsate joonistuste kõrval on eksponeeritud ka üks söökla <EDU> jutumärk.

Kuna viimastel aastatel on kunstiturg madalseisus, siis korraldame pensionipäeval reedel 5. juunil 19.oo oksyoni, kus kõik tulud lähevad Tartu Kunstmike Liidu üürivõlgade katteks. KIIRUSTAGE !! See on suurepärane võimalus omandada tõelist kunstiklassikat!

palavalt tervitades, teie, Albert Gulk ja Peeter Allik

Edu

_______________________________________________________

Reedel, 29. mail kell 21.00 toimub
Tartu Pärmivabrikus kontseptuaalne ja reaktsiooniline kunstisündmus

TARTU TRASH

Teemaks prügisuse olemus, rämpsu tekkimine, äratõugatus ja tõrjutus, marginaalsus ja Tartu all paiknev unustatud maastik.

Osalevad erkki luuk,martiini, andrus lauringson, kirke kangro, taavi novek, teresa novotny, chaneldior, porx, aive kalmus, võibolla ka [...]

IDK

_______________________________________________________

Meedium

8. – 28. mai
Avamine, 8. mail 18oo-20oo
Sissepääs on nüüd pikalt tänavalt mitte hoovist.
osalejad:
Mari Kivi, Alar Tuul, Paavo Käämbre, Margus Lokk, Kristi Kongi

Mari Kivi:
Minu käsitluses tähendab sõna "meedium" vahendajat või vahelüli. Otsin selle läbi seoseid, kontakte inimese ja tegelikkuse ning ka inimese ja inimese vahel. Kas meid ümbritseb illusioon või reaalsus või reaalsuse illusioon või illusoorne reaalsus? Kus asub tegelikkus, tõeline ja päris? Mis saab vahelüliks inimese ja reaalsuse vahel?

Iga inimese võrkkest loob reaalsuse illusiooni erinevalt. Ühes ruumis ümbritsevad inimesi erinevad reaalsused. Kas on võimalik teineteist üldse mõista? Mõnele näitavad inimaju ülimad funktsioonid kaubamajasid, allahindluseid, trende, moode, tarbekaupu; teisele ühte hoidvat soojuse ja armastusega täidetud perekonda; kolmandale halli, masendavat, depressiivset, mõttetut, rutiinset argipäeva; neljandale psühhogeenset, hallotsinogeenset, värvidest ja kujunditest ning ideedest pakatavat naerusuist maailma. Mõne jaoks peitub helesinine unistus väärtkirjanduse unistuslikkus mittetegelikkuses, mõnel punaste ja kollaste hinnasiltide taga, kellelgi soojas vees ja mugavustes teiselpool kanalisatsiooni.

Mis on selleks reaalsusega suhtlemise lüliks: hommikune ajaleht, teleuudised, lumehelbed akna taga, laste kisa ja kiunumine, hunnik pesemata nõusid, valud alakõhus, keelt kõrvetav kohv, kaduma läinud mobiiltelefon? Kas reaalsus on midagi iseenesest mõistetavat, mille tajumisele enam ei mõeldagi, sest see on koguaeg siin ja praegu? Või on see midagi unenäolist, milleni on raske küündida? Kuidas jõuda puhta tegelikkuseni? Kas tegelikkus on see, mida ma näen enda toas olevas ümmarguses lauas või sellel lebaval huvitaval raamatul, mis toob minuni palju toredaid mõtteid, et aidata põgeneda?

Minu sooviks on vastu hakata esemelisele tegelikkusele, reaalsusele, milles näen inimesi suhestuvat maailma ja üksteisega. Ma ei soovi saada pruugituks alalhoiu instinktide ja tarbeesemete poolt, hingetuks indiviidiks. Ma ei taha olla üks paljudest. Usun, et olemas on mitmeid võimalusi, kuid kontakteerumiseks ümbritsevaga kasutatakse ainult väheseid neist.

Kas sa räägid telefoni või inimesega?
Kas sa sööd õuna või keemilise, bioloogilise reaktsiooni tulemit?
Kas sa jood vett või tarbid kanalisatsiooni?
Kas sa pesed nõusid või ootad õhtust seksi?
Kas sa segad tassis mett või ootad ilusaid komplimente?
Kas sa istud hubases köögis või mõtled kulutatud summadele?

..................................................

Mis on meedium meie kõigi jaoks? Tõlkes on see vahelüli, vahendaja, füüsiline vahend, millega andmeid tajutakse, esitatakse, salvestatakse ja edastatakse.

Tegelikult imelihtne. Ja selleks on meeletult erinevaid variante.

Meedium

_______________________________________________________

Kertin Wasseri fotonäitus “Rabarock 2oo8”!

Kertin Wasseri fotonäitus "Rabarock 2oo8" avatakse täna, 20. aprillil, kell 18.00 Tartu Kultuuritehases ja on kõigile tasuta. Avamisel teeb muusikat noortebänd Kassidele Iirised. Näitus jääb avatuks aprilli lõpuni.

Autori sõnul on fotonäituse „Rabarock 2oo8” põhieesmärgiks edastada kõigile näitusekülastajatele Rabarocki rabavaid meeleolusid ning erinevaid inimesi, keda/mida fotosilm tabas. Kertin Wasser: “Rabarock puudutab kõiki neid, keda võib liigitada ühise nimetaja alla „toredad inimesed”. Käesolev fotonäitus on püüdnud pildile osa sellest toredast, kirjust ja vabast seltskonnast.”

Kertin Wasser on noor fotograaf, kes fotograafiaga tegelenud tõsisemalt kolm aastat. Selle aja jooksul on ta pildistanud erinevatele seltskonnaportaalidele, ajalehtedele, ajakirjadele ning tegelenud sündmuste pildistamistega, kuhu kuuluvad ka ülesvõtted pulmadest. Fotograafia on tema jaoks ühelt poolt võimalus oma isiklikke mõtteid, meeleolusid ja tundeid fotodele panna, teisalt jälle suheldes inimestega koguda lugusid ning neid esitada fotodel. Lood aga leiavad lahenduse läbi fotolavastuste ja portreede, mis on tema jaoks täna ka kõige südamelähedasem väljendusviis.

Noore fotograafi jaoks pole tähtis mitte see, et pilt oleks särav, ilus, tehniliselt korrektne - tähtsamaks peab ta seda, et fotot vaadates tekiks inimestel mingi emotsioon, mis paneks neid edasi mõtlema, juurdlema ning tekitama tunde, et tahaks neid fotosid taas näha! Tema fotode värvigammad on sageli ajendatud pigem hetke emotsioonidest ning nähtud lugude intensiivsusest, kui reaalselt tajutavatest värvidest.

Kertin lisab: “Oleksin võinud teha ka näituse esinenud artistidest, kuid seda teab ju igaüks, et Rabarockil on hea muusika. Samas sealsest positiivsest ja elujõulisest õhkkonnast ei ole kõigil aimu. Rabarock on palju rohkem kui üks järjekordne muusikafestival ja just seda poolt sellest üritangi oma näitusel ka vaatajatele/külalistele tutvustada.”

Rabarock 2008

_______________________________________________________

Lukas Kolmogorcevas

26ndal märtisil 2009 kell 18.00 avame Tartu Kultuuritehases, Galeriis Ferrodrum noore Leedu kunstniku Lukas Kolmogorcevase isikunäituse.


Lukas, inform us about you and your works:

1.How you become an artist? 
It happened one day, in the usual morning, and then I woke up in my bed and started to understand myself as an artist. Till today I’m surprised that I need creation in visual art.

2. Why do you use dark colors and themes? 
In my opinion about themes, it’s too formal a question. I don’t think that my themes are dark. Maybe they look or have more or less any kind of intensity. Not all my paintings are in dark colors…but anyway, I think that funny things can look dark and conversely. And about the colors…with this question you get me in the “corner” That’s right, in the last year I have painted and created objects or video more in dark colors but it depends from the themes that I am describing. Sometimes there are moments when I think – “maybe I should create something “bright” “nicer”?” but in the end... If  I can be more concrete – the selection “Monoimpulses”, has monochromic (red) intention, and it was important to express the meaning of process at the time.

3. Are you ironical with Lithuanian traditional painting or serious fan of it?

I respect human creations in visual art. There are some paintings which I consider less seriously, but there are paintings or painters whose works, in my opinion, are important in Lithuanian painting process.

4. Is art number one thing in your life?
Art is very important in my life, but art is not life. I think.. art is art. Personally me – I can stop creating for some time, hmmm… one month or even more, and I feel relaxed about it. If I have to be more serious – for me, usual life, as itself, is more important. Everything happens in daily life. This is material for my creation. It’s the first step for creation.

5. What do you think about contemporary art? Do you consider yourself as being contemporary artist? 

This question has some hided meaning about a very thin line about contemporary and the opposite to that – something like uncontemporary art discussions. For me – contemporary art is a very important process which is the way to find new forms in all future art. In my opinion all authentic works of artists, which are created in these days are contemporary. There are always exceptions, but this thing can be describe only at a distance of time.

6. Do you have message to people? What is it? 
And I put it in my works.

Näitus on avatud 26. märts - 16. aprill 2009


Pressiteate koostas Mai Sööt

Lucas Kolmogorcevas

_______________________________________________________

Naiste Päev
Martin Vaheri maalid

Avamine 8. märtsil kell 19.oo
Väljas on maalide seeria Hinnatud lilled.
Näitusele eelneb kell 11.oo Martin Vaheri ja Albert Gulki perfonks Tartu uue kaubamaja ees lillelettide juures.

 

Naiste Päev

_______________________________________________________

Musthaldjas

Ma keeldun kartegooriliselt uskumast, et looja oli nii vaimuvaene ja igav, et lõi intelligentsetest elusolenditest vaid inimese! Usun, et alguses olid olemas kõik need niinimetatud müütilised tegelased, keda me muinaslugudest teame. Et kõik muinaslood on tõsi
ja meie ise olemegi need müstilised tegelased sealt, isegi seda aimamata. Olen veendunud, et Kaali meteoriidi allasadamisega moondusid kõik nn. müütilised tegelinskid väliselt inimesteks ja
see sündmus tekitas ka ülemaailmse amneesia - nii ei teagi keegi, kes ta tegelikult on ja haldjate-trollide lood said muinasjuttudeks! Selline katastroof oli vajalik maailmalõpu lahingu tarbeks, et head kurjadega segunedes kurjust ilmale tooksid! Loki väed vajavad ju oma ridadesse võimalikult suurt hulka võitlejaid! Nii me siis elamegi, ega tea, kes me tegelikult oleme... Minu maalides on kujutatud inimloomuste tegelik kuju, mida lubatakse meile ragnaröki ajaks tagasi anda!

Võite seda muidugi valeprohveteeringuks pidada, kuid just seda ma oma maalides kujutangi - meie igapäeva ilma maskeeringuta!

Näituse pealkiri vöikski olla - "Sellised me olemegi ilma inimkostüümi ja maskeeringuta!"

Olge siis terved!

Musthaldjas

Musthaldjas

_______________________________________________________

IN GRAAFIKA NÜÜD KA TARTUS


Graafikafestivali Graafika In näitused Tartu Kultuuritehases,
avamine, 23.jaanuaril, kell 19.00 galeriis FERRODRUMMeiu Mündi joonistuste näitus,
„Ma ei tea"


Alateadvuse salapärastest keerdkäikudest kummastavaid visioone esilemanav Tartu maalikunsti diiva, Meiu Münt üllatab meid seekord oma joonistuste sarjaga.
Mõtlikud enesessesüüvinud inimfiguurid konutavad talvenukruses, väljendades majanduslanguse paradokse.
Teatud paralleele võib tõmmata postgraduaalsusega.
http://meiu.future.ee
Alternative Future Club.
Näitus + 8mm. filmide vaatamine.


"Me ei ole mitte ainult protestiks ümbritseva eluolu jaburuse, vaid ka meie eneste tulevikukujutluste sirgjoonelisuse ja piiratuse vastu.
AFC on ühendus, mis oma mõttekonstruktsioonidele toetudes realiseerib ideid läbi muusika, visioonide, liikumise, teatraalse mängu ja isegi läbi müra. Olgu selle kõige koondnimeks action ning sihiks helide ja piltidega võimalikult loovalt suhelda.
AFC formeerus 1991. aasta veebruaris ning alustas performance`iga tänaval mis kujutas endast teatraalset rongkäiku."
Järgnesid Rohked ülesastumised Tartus ja Pärnus 1991-1993.

Peeter Krosmanni kureeritud koomiksinäitus
"Tartu Kunstikool tegutseb jälle"


Peeter Krosmann näitab meie galeriis lopsakat valikut oma õpilaste ja mõttekaaslaste viimasel ajal valminud koomiksitest. Visuaalselt väga mitmekesine maailm, kriipsujukudest kuni üliviimistletud kõrgtasemel graafikani viib meid tänapäeva noorsoo fantaasiate ja kujutelmade imepärasesse riiki.

Meiu Münt
Meiu Münt
Koomiks

_______________________________________________________

... the world of LIBE RAAL TARTINE...

is the presentation of the Libe Raal Movement wich was brought to life by a group of youngsters from Tartu who want to express their opinions, thoughts and actions.
The exhibiton serves as an extension of the Libe Raal Tartine magazine in relation to the physical limitations of the medium in itself and also due to the diverse nature of the works produced by the group.
The space will count with works of photography, instalation, drawing and fanzines and it will function as a plataform for the development of the group as well as to create a new consciousness amongst youngsters and people in their 80´s.
Take some action, make it happen. **Libe Raals**

This project counts with the collaboration of the Youth in Action programme and NGO Öökull.

contact: liberaaltartine@gmail.com
http://web.zone.ee/LibeRaalTartine/

libe raal tartine

_______________________________________________________

„Abi Kosmosest" - noorte kunstnike näitus ja lühiperformance'id

17. – 31. oktoober 2008
AVAMINE JA PERFORMANCE'ID 19.00-21.00
Afterparyl esinevad bändid Tolmunud Mesipuu ja Soar

Ühiskond vajab ravi ja hoolt.
Abi on teel.
Sirutame kosmosesse käe seda vastu võtma. Kunstnikud annavad, võtavad, paluvad ja kutsuvad abi. Kosmosest. Mõni tutvustab meile suhtluskanaleid kõrgemate jõududega, mõni turgutab fantaasiat, mõni ikka uneleb niisama. Palvetatakse ja saadetakse signaale, varuvariandina konstrueeritakse kosmosesõiduk planeedilt põgenemiseks või asetatakse hellad käed Maa murukamarale. Nagu rahvasuu ütleb: igas abituses peitub abi uba.
Kas teemast on võimalik väärikalt välja tulla?
Iga osaleja esineb visuaalse töö ja 10minutilise perfomance´iga. Ja kes tahab, teeb ühe neist.
Osalevad: Krista Sokolova, Saskia Järve, Rait Rosin & Gerhard Lock, Margit Lõhmus, Andrus Lauringson, Kirke Kangro, Mai Sööt, Margus Kiis, Eva Labotkin, Sandra Jõgeva, Imat Suumann, Skudrina, Anna Aua, Aive Kalmus, Mihkel Kleis, Irina Krivonogova, Maarja Nurk

Täname Tartu Kultuurkapitali

Seks läbi puhvaika

_______________________________________________________

SEKS LÄBI PUHVAIKA
Ühe vana elumehe fotopäevikud.

Juba ammu levis Tartu peal kuuldus tuntud punkar Porno isa pornokohvrist. Välja lekkis ka üksikuid pilte eksootilistest kuuekümnendate-seitsmekümnendate stiilis kolhoosikaunitaridest. Ja nii see kohver lõpuks lahti tehtud saigi.

Tegemist on väga vahva etnograafilise komplektiga. Ühe vana eluvenna sõbrannade kollektsiooniga, kus esimesed pildid on pärit viiekümnendate lõpust ja viimased üheksakümnendate algusest. Peale prutade on kujutatud ka peopanemist ja mitut autori matsosõpra poseerimas moodsa tehnika taustal. Ning muidugi autorit ennast, siinkohal ei kommenteeri, eks tulge naised ja vaadake ise... Kogu kupatusel on sees mingi kummaline elurõõm, mis teeb fotopäevikud sarnaseks Juha Vuorineni blogiraamatutega. Selle näituse taustal võib muidugi ka vadrata dionüüsilisest eluviisist, kui jõhkrast ja obstsöönsest kutsest kuulutada kehtetuks kõik keelud ning anduda lakkamatule destruktiivsele orgiale.*

Teise osa näitusest moodustab punkväljapanek kohvrist endast ja selle ülejäänud sisust. Seal on väljas ka kohvri praeguse omaniku Porno ja tema koera Mauksi ühislooming.

Üks sõber küsis, et miks ma sellise näituse üldse teen. Vastan, et tänapäeva kunst ei roki enam sugugi. Kontseptsioonid ja kaastekstid on küll toredad lugeda, kuid kunstikene ise on va impotentseks jäänud. pole enam sisemist jõudu ega ürgset väge meie ontlikes jututubades, padjaklubides ja väljapeetud väljapanekutes.

Peeter Allik

* Eks arvake ise ära kellelt see meelevaldne tsitaat.

Näituse avamine on reedel, 3. oktoobril kell 19.00 Avamisel esineb akustilist rock'i viljelev vokaal-instrumentaalansambel Kassidele Iirised.
Näitus on avatud 3. oktoobrist kuni 31. oktoobrini kolmapäeval, neljapäeval, reedel ja laupäeval kell 17.00-19.00

ALLA 14 AASTASTELE ON SELLE NÄITUSE KÜLASTAMINE KEELATUD!

KAASA 10 KROONI VAESTE KUNSTNIKE TOETUSEKS.

Seks läbi puhvaika

_______________________________________________________

MATS ÕUN
Rock'n'Roll is Never Died

«Rockmuusika on ammune huvi   Kiek in de Köki plaadimägi oli 80ndate lõpus mu usk, toit ja jook. Veel vanem huvi on pildistamine. Esimese kaamera võtsin kätte 70ndate alguses,» räägib Mats, tunnistades, et algul sihitu fotohuvi sai asjalikumat rakendust ajalehtedes KesKus ja The Baltic Guide töötades. Kontserte sattus mees pildistama juhuslikult. «Et filmindus jäi kiiruses ajale jalgu, ostsin lehetöö tarvis digiseebika. Kibelesin algul sellega igal võimalikul juhul pilte tegema. Sattus ette Jazzkaare kontsert ja fotod jõudsid Jazzkaare veebitegijate kätte. Kutsuti kampa. Sealtpeale on nõudmised nii endale kui ka fotode kvaliteedile ungari tantsule omases tempos kasvanud. Kummatigi kontserdi pildistamine pole stuudiotöö. Sestap pööran enam tähelepanu muusikute nägudelt peegelduvatele emotsioonidele ja kehakeelele. Kui lisaks sellele õnnestub saada pilt, mis on ka tehniliselt
hea, olen või sees ja väga rahul,» muheleb Mats.

mõned lingid:
http://www.sakala.ajaleht.ee/100808/esileht/artiklid/5035713.php
http://eestifoto.paper.ee/uudised/index.php?id=482

Mats Õun

_______________________________________________________

JAAN LÜSI
JUHUFOTOSID

Tere tulemast näitusele! Näitusel on välja pandud hulgaliselt fotosi loodusteemadel, kuid samuti sellistest valdkondadest nagu Toompea, Eesti Põhiseadus, Mauruse kool, Tartu süda, Tartu Ülikool, Sinimäed...
Autor kirjutab endast ise nii.
Olen veevalaja. Sündinud 1934.a küünlakuul küünlapäeval, pere kuuenda lapsena.
Kokku oli peres seitse venda ja kaks õde. Elu ei ole olnud meelakkumine, kuid kuid see-eest mitmekülgne ja huvipakkuv. Alates 7. kooliaastast täiesti iseseisev.
Oma esimest fotoaparaati ei mäleta. Mõningate säilinud piltide järgi kuulub see aega, mil õppisin tehnikumis, kus maksti vist kõige kõrgemat stippi. Pärast kooli saigi minust allilma inimene. Kõige sügavamad teadmised-käimised-olemised on pärit ligikaudu 700 meetrit allpool maapinda. See oli Donbassis.
Sõjaväeteenistuse läbisin lennuväes raadiomehhaanikuna. kui mulle Valge-Venesse saadeti kodunt järgi fotoaparaat, NL armee ohvitser, kes paki enne kättesaamist läbi otsis, ta ei konfiskeerinud fotoaparaati.
Meenub teine lugu sõjaväes oldud ajast Tashkendi lähistelt, kus rahvusvahelise kirja nädala ajal postitasin kirja Stokholmi. Kiri jõudis samal päeval väeosa komandöri lauale... ja sinna see jäigi. Väeosa tegeles aerofotoga. Reaktiivlennukite pommikambritesse olid paigaldatud kaamerad. Ka mina tegelesin pildistamisega. Seda minimaalselt, mälestuseks, omatarbeks... Säilinud neist piltidest on vähe.
Fotograafia on olnud mulle üheks hobiks, vahelduseks, puhkuseks. olen läbi käinud amatöörina tee mustvalgelt slaidadele ja alles nüüd digile. Inimsilm ja fotoaparaat näevad keskkonda erinevalt. Inimesi mäletan rohkem sõnade ,kui välimuse-näo järgi. Kui olen teinud pildi, meenub ka muu. Pildid on päeviku eest, kui oleks aega need ajaliselt ritta panna.

Juhufotosid

_______________________________________________________

EERO IJAVOINEN
Potsta SSSR ja teised.

15 augustil kell 19.00 avame Tartu Kultuuritehases taas uue suviselt meeleoluka ja värvidelõõsas lõõgastust pakkuva näituse.
Eero Ijavoinen on Peda Kunstiõpetuse lõpetanud ja aastast 1987 näitusetegevusega algust teinud muhe sell, kes on tegelenud nii maali, kui alates aastast 2000 ka skulptuuriga. Sellel näitusel on väljas eelkõige värvikirevad ning mängulist kompositsiooni esitavad tööd. Inspiratsiooni on kunstnik saanud prügikasti kõrvalt leitud vanast margialbumist, kuid tegu pole siiski nostalgitseva retronäitusega. See on lihtsalt lahe kunstielamus, mis sobib hiilgavalt Raudtünni suveprogrammi.
Avamisel disko ja küpsised.

Peeter Allik

Eero Ijavoinen

_______________________________________________________

INCREDIBLE GULK,
Albert Gulki kostüümikavandid 1999- 08

Avamine Tartu Kultuuritehases, reedel, 1. augustil, kell 19.00

Incredible Gulk on hollandi versioon mingist King - Kongi laadsest tegelasest. Eks lööge internet lahti ja vaadake ise!
Albert Gulk on eesti versioon mingist uskumatuna näivast küberpunkkunstnikust ja Tratu poheemlasest, kes toitub praekartulitest ja valdab täitsa vabalt võru keelt!
Ta on teinud hiigelsuuri pliiatsijoonistusi, akvarelle, õlimaale ja muidu pulli. Nüüd on siis lõpuks ometi kõigil võimalik tutvuda ka Gulki kostüümikavanditega. Tegemist on tõesti uskumatult erakordsete joonistuste ja akvarellidega. Need, kes loodavad kunstis näha ilu,üllaid ideaale, moraalset maailmanägemust ja kõrgeid eetilisi tõekspidamisi ei pettu seekord mitte mingil juhul.

Väljas on järgmiste etenduste kostüümid ja kujundused:

Joseph ja Karel Capek, Putukate elust, Pärnu Endla, lavastaja Jaan Tooming, 1999
Paulo Coelho, Veronika otsostab surra, Vanemuine, Tartu Sadamateater,
lavastaja Jaan Tooming, 2005
Kauksi Ülle, A tsusku kah!, NAK ja Tartu Üliõpilasteater, Kaika
Suvõülikuulin, lavastaja Kalev Kudu, 2000
Veiko Märka, Keskaeg - julm aeg, Tartu Üliõpilasteater, Tampere Maja
ja Antoniuse Gild, lavastaja Kalev Kudu, 2005
Mart Kivastik, "Noorte Hääl", Tartu Üliõpilasteater,
Tartu botaanikaaed, lavastaja Kalev Kudu, 2008

Peeter Allik

Incredible Gulk

_______________________________________________________

Neokommunistliku rühmituse Fashist Lendas Üle varasem looming.
Avamine Tartu Kultuuritehases 23. juulil, kell 19.00

Rühmituse, mis asutati aastal 2002 algrakukesse kuulusid teenekad
neokommunistid Toomas Kuusing, Tanel Päll ja Teet Raudsepp. Kõigil
nimetatud seltsimeestel on märkimisväärseid teeneid Pärnu nn. uue
laine maalikunsti esiletõusul selle aastatuhande alguses. Nüüd on meil kõigil avanenud ootamatu võimalus sisustada oma kauneid suvepäevi ning heita mõttes pilk tagasi lätete poole, nautida legendaarse kunstigrupi esimesi arglikke samme teel igavikku ja praeguste hallipäiste kunstiülesehitustöö veteranide kuldset pärandit.
Fashist Lendas Üle looming kubiseb Nõukaaegsest paatosest ja võimatu on aru saada, kus lõpeb iroonia, algab  paroodia ja iseenese paroodia.
Rühmituse nimi on  pärit sotsrealist Arkadi Plastovilt, kelle samanimelise maali repro leidus Tiiu Viirandi, Kunstiraamat Noortele
1982. Ka Maalidel on tolleaegsed noorkunstnikud kasutanud rohkesti
tsitaate küll multikatest ja lasteraamatutest samuti kadund totaalriigi kunstist. Eks seitsmekümnendate teises pooles sündinutele
võiski impeerium paista lõbustotaka multifilmina. Nagu Milan Kundera
on kirjutanud, et nähes Hitleri pilti ei meenu talle esmalt mitte
fashismi koledused vaid õnnelik lapsepõlv sõjaaegses anematekodus.
Selline on juba kord elu, mis nagu üksildane rändaja oma kõhnas
leivamärsis, viib meid otsekui mööda käänulist teerada läbi luidete,
üle mägede ja niitude sünnist surmani.

Peeter Allik

Fashist lendas üle

_______________________________________________________

ART BRUT TARTU UUES KULTUURITEHASES

21. juunist 2008 on avatud Tartu uues Kultuuritehases – Pärna tänava pärmivabrikus - NG Tartu loomingulise üksuse Raudtünn galeriis "Ferrodrum" näitus "Art Brut". Näitusel on eksponeeritud Cannonball Press rühmitustesse kuuluvate ameeriklaste Mike Houstoni ja Martin Mazorra ja Howling Printi ("Ulguv Graafika") esindava Dennis McNett´i teosed New Yorgist, Asta Isaku, Aivar Kurvitsa, Meeland Sepa, Peeter
Alliku, Marianne Männi ja Mai Söödi brutaaltaiesed Tartust, Tallinnast ja Pärnust.
„Milleks on vaja kunsti! Kas maalida selleks, et varjata rosoljeplekke pangasaalide seintel või selleks, et pääseda kunstnike olümpiamängudele? Kas keegi teeb veel kuskil kunsti lihtsalt vajadusest teha kunsti? Jah, artbrutlased teevad. Nemad ei ole ei ole neokontseptualistid, naivistid ega akordionistid."

Peeter Allik